- Belo suvo vino sa geografskim poreklom
Ruffino Orvieto Classico Bianco 0,75
Grožđe za ovo vino brilijant slama žute boje je sa odabranih lokacija unutar Orvieto Classico DOC oblasti u Umbriji.
Kompanija Invitto ekskluzivno zastupa američku firmu “Constellation brands” - najveću premijum vinsku kompaniju u svetu sa preko 100 brendova u svom vlasništvu. Među njima je i jedna od najstarijih i najčuvenijih italijanskih vinskih kuća – Ruffino.
Godine 1877. gospoda ILARIO i LEOPOLDO RUFINO osnovali su vinariju RUFFINO u malom mestu PONTASIEVE blizu Firence. To je bila jedna od prvih vinarija u Toskani i odmah je postala lider u proizvodnji Kjantija . Vojvoda od AOSTE oduševljen Ruffino vinima 1890. godine proglasio kuću Ruffino oficijalnim snabdevačem vinima italijanske kraljevske familije . 1927. godine kuća Ruffino je posvetila svoj najbolji Kjanti ovom Velikom vojvodi. Chianti Classico Ducale Riserva je posvećena Vojvodi od Aoste (Ducca d'Aosta) i to je prvo vino u svetu koje je na etiketi imalo ispisanu reč Riserva (Reserva).
pročitaj zanimljivostiGrožđe za ovo vino brilijant slama žute boje je sa odabranih lokacija unutar Orvieto Classico DOC oblasti u Umbriji.
Ovo izuzetno vino se proizvodi od grožđa iz najpoznatijih vinogradarskih područja u Chianti apelaciji.
Pinot Grigio je najpoznatije italijansko belo vino. La Solatia Pinot Grigio dolazi sa “La Solatia Estate” u blizini grada Monteriggioni u Toskani, nedaleko od Siene. Reč "Solatia ' u prevodu znači " okupana suncem" i savršeno karakteriše toplu i sunčanu klimu ovog brdovitog regiona kao i svetao karakter ovog vina.
Chianti boca ili fijasko (Fiasco) potiče iz XIV veka u Toskani. Nastanak flaše sa velikim stomakom inspirisala je “borraccia”, stara torba za vodu od kozje kože koju su srednjevekovni konjanici vezivali za svoja sedla i kojom su gasili žeđ tokom dugih jahanja. Od svog osnivanja 1877. godine, Ruffino ima presudnu ulogu u stvaranju fijaska, simbolu italijanskog kvaliteta i nasleđa širom sveta. U stvari, tradicionalna Ruffino flaša fijasko je prvi Chianti izvezen iz Italije.
Chianti Classico Riserva Ducale potiče iz preciznog izbora najboljeg grožđa tokom berbe. Grožđe za proizvodnju ovog vina dolazi sa vinograda na imanjima Gretole i Santedame, koja se nalaze u tradicionalnom Chianti Classico regionu koji se prostire između Sijene i Firence. Zemljište je tipično za jednu od Chianti Classico oblasti, glinovito sa obilnim prisustvom "Galestro" kamena.
Greppone Mazzi Brunello di Montalcino je suštinski Brunello - tradicionalan, elegantan i duboko ukorenjen u teritoriji Montalcina, malog sela u južnim brdima Toskane. Ovo vino je izrađeno od specifične vrste Sangiovese grožđa, odnosno od Sangiovese Grosso, u kraju poznatijem kao Brunello ili "malo crno".
Toskana je provincija u Italiji za koju su prve asocijacije Renesansa, vino, srednjevekovni gradići i živopisna sela. Najpoznatiji gradovi u regiji su Firenca, Sijena, Luka, Piza, San Điminjano, Areco, Montalćino, Montepulćano. To je najpoznatija regija u Italiji za proizvodnju crvenih vina. Brežuljci i mediteranska klima sa primesama planinskog uticaja Apenina sa severa Toskane, daju ovoj oblasti savršeni teroar za nastanak vrhunskih vina.
•
Stanovnici Toskane smatraju da ne postoji čovek na svetu koji nije čuo za Kjanti (Chianti), možda najčuvenije italijansko vino. Istoriski gledano Kjanti je imao burnu prošlost a jedan od najznačajnijih trenutaka u njegovom razvoju se dogodio 1872. godine kada je baron RIKASOLI - „Čelični baron“ postavio prva pravila za proizvodnju Kjantija.
•
Naime u svom pismu adresiranom na čuvenog italijanskog profesora u Pizi objasnio je da je prema njegovom dugogodišnjem radu sa vinima shvatio, da Kjanti mora biti kupaža pre svega crvenih sorti vina uz dodatak jedne bele sorte. Baron se odlučio da osnova Kjantija bude Sanđoveze. Istakao je da je obavezno prisustvo i Kanajola koji treba da ide u kombinaciji sa Malvazijom . Po njegovom mišljenju bele sorte su bile neophodne da bi davale svežinu vinu a crvene sorte su davale aromu, punoću, harizmu... Tako je postavljen temelj na kome se gradio imidž Kjantija, koji se u nadolazećem vremenu menjao i usavšavao.
•
Početkom 70-tih godina XX veka nastaje nova vinska grupa SUPERTOSKANACA (Super Tuscan). Ideja je nošena entuzijazmom da se uvede novina u proizvodnju Kjantija i da se odgovori na moderne izazove u konzumaciji vina. Uvedene su u internacionalne sorte Cabernet sauvignon, Pinot noir, Merlot, Cabernet Franc... Bele sorte su zamenjene crvenim internacionalnim sortama, u odležavanju vina počele su da se kombinuju tradicionalne metode gde je vino odležavalo u velikim hrastovim bačvama slavonskog hrasta sa novim stilom gde vino odležava u malim buradima napravljenim od francuskog hrasta.
•
Promenjeni su i zakoni koji propisuju proizvodnju Kjantija. Prema novim zakonima Kjanti mora imati minimum 80% Sanđovezea . Jasno su deklarisane oblasti, podregije koje mogu da nose oznaku DOCG. Po starom zakonu jedino oblast CHIANTI CLASSICO je imala pravo da na bocu stavi oznaku DOCG a novim zakonom proširene su DOCG oblasti npr.: Colli Aretini, Chianti Rufina , Chianti Montalbano... U novom zakonu oblast KJANTI KLASIKO (Chianti Classico) je izborila poseban status koji bi mogao da se definiše kao prestižan.
tel/fax. +381 (0)11 7839 133
tel/fax. +381 (0)11 7839 135
mob. +381 (0)65 5266 880
Radno vreme:
Ponedeljak-Petak
08:30h -16:30h
Kolačiće upotrebljavamo kako bi ova web stranica radila pravilno i kako bismo bili u stanju vršiti daljnja unapređenja stranice sa svrhom poboljšavanja vašeg korisničkog iskustva i personalizovali sadržaj. Nastavkom korišćenja naših web stranica prihvatate upotrebu kolačića.